Program kurzu Designer interiérů celoroční

DESIGNER/KA INTERIÉRŮ - ROČNÍ VÍKENDOVÝ KURZ - PODROBNÝ PROGRAM

Roční kurz interiérové architektury a designu utříděný do sedmnácti víkendových bloků. V jednotlivých blocích jsou uvedena základní hesla k obsahu bloku, vyčerpávající plná informace o výuce v daném bloku by byla tááákhle dlouhá (a nudná) a pro laika asi místy nesrozumitelná. Při každém setkání se pracuje/konzultuje/tvoří na ročníkovém (kurzovém) projektu - to je samozřejmost, kterou v popisu už ani neuvádíme - a určitě Vás nepřekvapí, že součástí výuky je celá řada domácích úkolů.... Tenhle kurz není o polštářcích – opravdová výuka na pomezí mezi architektem a designérem, s teorií, praxí a poctivou prací na ročníkovém projektu. Chcete se na něco zeptat nebo si upřesnit? Proč ne - zeptejte se nás, na rozdíl od většiny konkurence naše výukové programy nejsou tajné - kontakty najdete v horním menu.

 


01_program-kurzuBilaÚvodní seznámení s kurzem, Osoba a osobnost designera - interiérového
architekta a jeho myšlení v souvislostech, výrazové prostředky, kreslení od rukyOLIVE_DARK

Úvod, vlastnosti a znalosti designera/ky, přesah oborů, návrhář jako osobnost a tvůrce, diskuse na téma inspirace, kreativita, design a funkce, kýč a nevkus, formy a možnosti práce, cesta jako součást tvorby, vnímání klienta. Vazba interieru a stavby, části interieru pro bydlení, konstrukce a její části. Struktura projektu, principy návrhářské práce. Brainstorming a teorie (mentoring) k tématům, způsob výuky, jak se v tom vše vyznat...? A jdeme na to ! Kreslení od ruky - čára, dělení geometrických ploch, skica.


02_program-kurzuBilaStavba a její prvky, Názvosloví, Technické kreslení, Kreslení od ruky, skicaOLIVE_DARK

Aby byl designér úspěšný, musí pochopit a poznat prostředí, do kterého interiér navrhuje – tedy stavbu, její principy, strukturu a možnosti. Tím pochopí a pozná i veškeré možnosti a mantinely svojí tvorby. Jak se designér graficky vyjadřuje a prezentuje, skica, rýsování, půdorys, řez, pohled, axonometrie, stafáž, značky, kótování, druhy čar, stavební výrazová konvence.a.a.a.a.a.a... Čtení stavebních výkresů, nosné a nenosné konstrukce.... Jde Vám z toho hlava kolem? Nemusí, věřte že je to jednodušší než to vypadá a s námi to zvládnete jedna dvě.


03_program-kurzuBilaStavba a její prvky, Interiér a sítě, Základy zaměření, Kreslení od ruky, skicaOLIVE_DARK

A pokračujeme v krasojízdě – tentokrát schodiště a krovy, vždyť jedna z nejčastějších zakázek je podkroví.... A co kam připojit, napojit a zapojit aby to fungovalo, to se dozvíme právě teď. Trubička sem, trubička tam, drátek a ještě jeden.... Jak dobře zaměřit stávající stav, základní stavební kámen dobře odvedené designérské práce v interiéru, jak se rozhlédnout a načerpat inspiraci... A do toho stále zkoušíme kreslit a skicovat....
 


04_program-kurzuBilaZáklady práce s počítačovými programy - CAD platformy I, Ergonomie I,
Kreslení od ruky - perspektivaOLIVE_DARK

Abychom mohli naši myšlenku zpracovat a zasadit do kontextu přesně a ve formátu odpovídajícímu 21.století, dokázali předat realizačním firmám explicitní výkresy, pomocí kterých dokáží naši představu zrealizovat, naučíme se vyjadřovat nejen s tužkou v ruce, ale i pomocí některého z programů CAD platformy. A k tomu přidáme ergonomii člověka a prostředí, které ho obklopuje, funkční plochy nábytku, minimální rozměry z hlediska norem... A stále procvičujeme kreslení od ruky, tužka a papír je přeci jenom soustruh designéra, a k tomu dnes přidáme i jedno úběžníkovou perspektivu.


05_program-kurzuBilaZáklady práce s počítačovými programy - CAD platformy II, Ergonomie IIOLIVE_DARK

Co jsme neprobrali minule, probereme teď. Ještě trochu hlouběji v CAD prostředí, ještě trochu podrobněji v ergonomii, tentokrát i s tipy a triky v jednotlivých místnostech, kuchyň, šatna, ložnice, dětský pokoj – jak to vlastně je s věkovými kategoriemi dětí a co z toho plyne pro nás, designéry..?
 


06_program-kurzuBilaPráce s prostorem - členění, kompozice, hmota, tektonika, rytmus, optický klam...
Základy dispozice, Funkční vazby OLIVE_DARK

Práce s prostorem vycházející s klasických kompozičních struktur, světlo, optické klamy, optické korekce.... Dispozice a její vzájemné vazby, jak ji změnit, co je a co není možné... Možná se to nezdá, ale jedna z nejzábavnějších a nejkreativnějších věcí v našem oboru.
 


07_program-kurzuBilaVybrané materiály v interiérové tvorbě I OLIVE_DARK

Znát materiály, a práci s nimi, jejich vlastnosti, technické a konstrukční možnosti, struktury, a zvyklosti užití, je v realizaci základ pro úspěšné designerství. umět rozpoznat dřeviny podle jejich barvy a kresby, vědět něco kameni a umělém kameni, poznat strukturu desek na bázi dřeva, jako současného základního materiálu v nábytkářství a ... ještě tu máme kovy... zkrátka - chci-li napsat knihu, musím umět písmenka ..:-)
 


08_program-kurzuBilaVybrané materiály v interiérové tvorbě II – sklo, Nábytkářské výkresy a terminologie, Nábytkové kování OLIVE_DARK

Sklo, dnes tak oblíbený materiál... a my se naučíme i některé méně známé techniky užití – například věděli jste o technice spékaného skla? Nábytkářská terminologie, kování, znalost tvorby a čtení výkresů v nábytkářské praxi - vymyslím, nakreslím, nechám vyrobit a – ono je to tak, jak mělo, jak jsem si představoval, jak jsem chtěl, jupíííí.
 


09_program-kurzuBilaVybrané materiály v interiérové tvorbě III – textil, Sanitární technika, Teorie barevOLIVE_DARK

Trochu pestrý blok, nemyslíte? No alespoň nebude nuda. Dozvíte se něco o druzích a strukturách látek a jiných tkaných a netkaných materiálů na bázi vlákna, záclony, závěsy, jak se to šije, jaké jsou detaily... a strašně moc o koupelnách a obkladech a sanitární technice a nakonec přijdou barvy a jejich působení na člověka, skládání barev, barvy doplňkové, příbuzné, schemata dělení, co je a co není dogma, barvy a světlo... Pestrý blok. Doslova.:-)
 


10_program-kurzuBilaÚpravy povrchů – malby, podlahy, tapety, Zastínění, Nacenění realizace návrhu OLIVE_DARK

Dnes už není úprava povrchů co dříve – štětka a vápno, dnes můžeme nejen na stěnách doslova kouzlit...stačí znát možnosti, stačí znát imitace (napodobeniny) vzhledů povrchových úprav (např. fládr nebo benátský štuk), imitaci kovů, betonu, stěrky všeho druhu , tapety látkové, vinilové, fleasové....– tak pojďte objevovat. No a protože všechno něco stojí a ví to i náš klient, bude se ptát. A abychom mu uměli odpovědět, bude druhá polovina víkendu věnována tomu, jak se k odpovědi dostat.
 


11_program-kurzuBilaDenní a umělé osvětlení interiéru, Inteligence prostoru budovyOLIVE_DARK

Co světlo vlastně je, základy návrhu umělého osvětlení, stavební a technická připravenost, design svítidel, světlo jako výrazový prostředek, světelné scény, zdroje jejich druhy a barva, co s denním světlem a proč je důležité... Samozřejmě i technické znalosti- názvosloví, značky, podklady pro profese... Ty tam jsou doby, kdy stačilo interiérovému návrháři vědět, kde je stoupačka kanalizace. Dnes se musí zabývat nejen připojením ZTI, elektroinstalace a dalších sítí, ale musí znát potřeby prostoru z hlediska audiovizuální techniky, vytápění, zabezpečení, větrání, oslunění, internetu... Zní to strašně vážně, ale ve skutečnosti jde jen o to věci pojmenovat...


12_program-kurzuBilaZáklady práce s počítačovými programy - vizualizace SketchUp I
Architektonické slohy a jak je poznávat OLIVE_DARK

Pro designera je potřebná představivost, imaginace, tužka a papír, pro klienta počítačová vizualizace, aby viděl to, co designér vidí ve své hlavě. A proto se naučíme základy SketchUpu. A proč pokračujeme poznáváním architektonických slohů ? – no abychom se nenudili a mohli si do příštího bloku všechno pěkně doma vyzkoušet... Podíváme se na stručný přehled vývoje architektury a tvarosloví ve středoevropském prostoru, slohy a jejich poznávací znaky, vazba architektury a nábytku, architektonický sloh a interiérový styl, existuje styl vůbec? A co vazba na stávající architekturu, má nějaká pravidla, ano, ne proč.....ouuuu, jsme zpět v imaginativním, tvůrčím, myšlenkovém atelieru, názorovém kotli plném různorodých myšlenek.


13_program-kurzuBilaZáklady práce s počítačovými programy - vizualizace SketchUp II
Nejvýznamnější zahraniční designéři nejen dneška a jejich práce OLIVE_DARK

Tak, co doma ve vizualizaci nešlo, teď půjde lépe, aneb další znalosti z tvorby virtuální reality … a k tomu Robert Adam, Van Mies Rohe, Wright nebo Le Corbusier a spousta ostatních... A do toho všeho se už začneme věnovat odpovědím na otázky zkoušky profesní kvalifikace. Tentokrát zkrátka bude teorie trochu víc. Ale nebojte, na praktické poznávání a vlastní projekt nám čas určitě zbude.....


14_program-kurzuBilaNejvýznamnější čeští designéři nejen dneška
Právní vztahy v praxi interiérového designéraOLIVE_DARK

Nejprve si ukážeme jak to dělají ostatní - povíme si něco o jejich práci, době vzniku a z toho pramenících konsekvencích a hlavně si ukážeme jejich tvorbu. A pak také projedeme krok za krokem otázky zkoušky profesní kvalifikace. A jelikož neznalost práva neomlouvá, jak tvrdí známá poučka, podíváme se stručně na Stavební právo a právní vztahy k nemovitostem, smluvní vztahy důležité pro činnost interiérového architekta z hlediska odběratelů i dodavatelů, zejména smlouvu o dílo, objednávku, reklamační podmínky, smlouvu o zprostředkování a tak dále a tak podobně. Podíváme se, jak vypadají a co mají obsahovat objednávka, potvrzení objednávky, dodací list, faktura, příjmový doklad, výdajový doklad, záruční list... A rozhodně nevynecháme ani zákon, který nás velmi zajímá, totiž právo autorské. A do toho budeme hlavně pracovat na projektu a konzultovat.


15_program-kurzuBilaSebeprezentace MOJE značka, Zásady a nástroje jednání s klientemOLIVE_DARK

V dnešní společnosti není problém navrhnout a vyrobit, ale prodat. Proto se velmi profesionálně věnujeme základům této dovednosti - zjednodušeně můžeme vyjmenovat témata Moje značka a můj obraz, domluvení kontraktu a nastavení kontextů práce, práce s očekáváním klienta, jak řídit rozhovor s klientem a jeho struktura, teorie otázek a mnoho dalšího...Mimochodem, říká Vám něco pojem systemický přístup?
 


16_program-kurzuBilaKonzultace a první den zkouškyOLIVE_DARK

První den budeme ladit, konzultovat, řešit , radit, ptát se a odpovídat a vůbec dělat vše, co bude pro frekventanty potřeba pro nalezení konečné formy ročníkového (kurzového) projektu a přípravy na zkoušku dle NSK. A druhý den už půjde do tuhého - písemná část zkoušky profesní kvalifikace....
 
 


17_program-kurzuBilaZkouškyOLIVE_DARK

Oba dny se budeme zabývat ústní částí zkoušky profesní kvalifikace a obhajobě ročníkového (kurzového) projektu. A nebojte se, kdo pilně studoval v našem kurzu, zvládne všechno na výbornou. A jaká všechna osvědčení a certifikáty obdržíte a k čemu Vám budou?
Podívejte se na stránku "Certifikace".
 


Pozn.  Poučení o bezpečnosti a ochraně zdraví  při práci (jako povinná část KS PK) je součástí prvního bloku výuky.
Obsah učebního plánu, tak jak je stručně popsán v jednotlivých blocích obsahuje všechno potřebné učivo a praktickou výuku, která je předepsána kvalifikačním standardem profese NSK č. 33-051-M.
Změna programu plánu výuky vyhrazena!

 ZVU VÁS NA KÁVU

A ČAJ

Přijďte si se mnou nezávazně popovídat
o škole CReATIO, kurzech, designu,
sytému výuky a vůbec o všem, co vás zajímá.

• PRAHA 12.08.2020 •
(18:00-20:00)

•  BRNO 13.08.2020 •
(18:00-20:00)

ZAREGISTROVAT SE

Těším se na vás!
Martin Čermák